Nože Dellinger Ze světa nožů

Syntetické brusné kameny

single-image

Složení syntetických brusných kamenů    

1/           Silicon carbid – brusivo na bázi karbidu křemíku (C & GC systems in JIS symbol)

Abrazivní karbid křemíku je vyroben z křemene a koksu. Jeho povrch velmi drsný – složený z hexagonálních jemných částic o průměru od 2 mm do 5 mikronů. Je velmi tvrdý a má velkou brusnou sílu. Používá se především na brusné materiály z drsných a středních zrnek.

2/           Alumina abrasive –     brusivo na bázi oxidu hlinitého (WA & PA systems in JIS symbol)

Hlavní surovinou brusiva z oxidu hlinitého je bauxit ( směsice několika minerálů zahrnující hydroxidy hliníku, gibbsit, böhmit, diaspor, oxid hlinitý dihydrát, Al2O3·2 H2O. a oxidy železa ) Velikost částic je téměř stejná jako abraziva karbidu křemíku. Jedná se o materiál tvrdší než je karbid křemíku, brusné zrno je mírně kulaté a vytváří jemnější brusný efekt než karbid křemíku. Používá se hlavně pro brusiva pro střední a dokončovací broušení.

Historie syntetického brusného kamene není dlouhá. První syntetické brusné kameny byly vyrobeny v USA na konci 19. století.

3/           Směsi výše uvedených dvou položek      

Spojovací složky

Většina syntetických brusných kamenů je tvořena smícháním hlavní technologicky zpracované abrazivní složky s vazebnými činidly. Tyto složky se následně spékají jako keramika.  Vazebná činidla, která se kombinují s brusivy se skládají z:  keramická glazura, izolační surovina (skelná vlákna), pryskyřice, cementová složka atd.

Hlavní výrobní proces

1/           Vitrified Method ( vytvrzovací metoda )

Spojuje brusiva s pojivy z keramických systémů (keramické glazury) Vytvrzují se za vysokého tlaku a dokončují pečením při vysoké teplotě.

2/           Magnesia Method ( cementové složky )       

Spojuje brusiva s cementovými pojivy. K vytvrdnutí dochází za soustavného míchání obou složek. Má také další dostatečné broušení

3/           Resinoid Method (Resin Systems) – pryskyřice

Pojivem brusiva je fenolová pryskyřice. K dokončení se používá zapékání při 200 °C.  Brusná síla je poněkud nižší, ale lze dosáhnout velmi jemného broušení. Používá se hlavně na výrobu brusných kamenů pro střední a dokončovací brus.

 

Mohlo by se Vám líbít